Jak wygląda owsik?

Owsiki, o których istnieniu często dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy je „łapiemy” należą do grupy tzw. nicieni i są pasożytniczymi robakami. Nieprzyjemne swędzenie odbytu, wiercenie się nocą czy problemy ze snem połączone ze świądem – to pierwszy sygnał, że możemy mieć z nimi do czynienia!

Charakterystyka robaka, czyli jak wygląda owsik?

Po pierwsze, owsikami zaraża się od innej osoby, ale niekoniecznie przez kontakt osobisty. Owsica, nazywana chorobą brudnych rąk to coś, co można złapać właśnie poprzez kontakt dłoni z miejscem, na którym poprzednio siedziała osoba zarażona lub dotykanie miejsc, dotkniętych przez zarażonego. W największej grupie ryzyka są tu dzieci, które w przedszkolach i żłobkach mają codziennie kontakt z innymi.

Po czym poznać robaka i jak wygląda owsik?

  • Kolor biały – charakterystyczny właśnie dla owsików
  • Rozmiar od kilku milimetrów do nawet półtora centymetra – ta wielkość jest widzialna bez problemu gołym okiem, więc jeśli chcemy się upewnić, czy dziecko złapało owsicę, wystarczy obejrzeć jego kupę. To właśnie w niej te pasożyty będą się wiły!

Larwy wykluwają się w dwunastnicy, ale dojrzewają i pasożytują zawsze w jelicie grubym, przysysając się do jego ścianek. Podczas oddawania kału, jego konsystencja „zdziera” owsiki ze ścianek jelita i tak właśnie trafiają do wc.

Owsiki, o których istnieniu często dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy je „łapiemy” należą do grupy tzw. nicieni i są pasożytniczymi robakami. Nieprzyjemne swędzenie odbytu, wiercenie się nocą czy problemy ze snem połączone ze świądem – to pierwszy sygnał, że możemy mieć z nimi do czynienia! Charakterystyka robaka, czyli jak wygląda owsik? Po pierwsze, owsikami zaraża…