Z czego znany jest Rosław Szaybo?

Rosław Szaybo

Urodził się13 sierpnia 1933r w Poznaniu, zmarł 21 maja 2019r w Warszawie, grafik, fotograf, plakacista, projektant okładek książek oraz płyt (w liczbie blisko 2 tyś.), satyryk. Był uczniem Henryka Tomaszewskiego, twórcy polskiej szkoły plakatu. Dzieło mistrza kontynuował i wydatnie rozwinął. W latach 60-tych XX w. przeprowadził się do Anglii, gdzie tworzył na potrzeby tamtejszego rynku muzycznego i plastycznego. Na początku lat 90-tych powrócił do kraju. Na ASP w Warszawie przez 20 lat prowadził pracownię fotografii na Wydziale Grafiki. W roku 2002 został profesorem. W ostatnich latach życia wykorzystywał w pracy komputerowe programy graficzne. Zmarł w wieku 85 lat, spoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Twórczość

Melomani pamiętają charakterystyczne okładki płyt z serii Polish jazz (m.in.Astigmatic z muzyką K. Komedy) czy albumy Janis Joplin (Anthology), L. Cohena (Live Songs). Na uwagą zasługuje współpraca z kolegą ze studiów – Stanisławem Zagórskim, artystą znanym i cenionym w Stanach Zjednoczonych. Razem tworzyli okładki na płyty winylowe największych gwiazd muzyki XX w., są również twórcami znanych plakatów, jak: „100 lat Państwa Polskiego”, „Po ich stronie stoją potężne siły”.

Rosław Szajbo jest twórcą słynnego czarnego pudełka papierosów John Player Special i charakterystycznego złotego monogramu.

Nie sposób nie zetknąć się z twórczością mistrza, nawet gdy nie kojarzy się jego nazwiska i postaci. Był obecny w różnych dziedzinach życia, wyróżniał się własnym charakterystycznym stylem.

Rosław Szaybo Urodził się13 sierpnia 1933r w Poznaniu, zmarł 21 maja 2019r w Warszawie, grafik, fotograf, plakacista, projektant okładek książek oraz płyt (w liczbie blisko 2 tyś.), satyryk. Był uczniem Henryka Tomaszewskiego, twórcy polskiej szkoły plakatu. Dzieło mistrza kontynuował i wydatnie rozwinął. W latach 60-tych XX w. przeprowadził się do Anglii, gdzie tworzył na potrzeby…