Bohdan Butenko. Mistrz Polskiej Ilustracji

Bohdan Butenko urodził się w Bydgoszczy w 1931 roku

Był znanym rysownikiem, grafikiem, polski grafik, ale też autor komiksów i książek. Projektował również dekoracje dla teatrów lalkowych oraz lalki. Karierę zawodową rozpoczął w 1955 roku. Jego kariera była bardzo błyskotliwa, rysował setki rzeczy, zdobył sławę, a jego charakterystyczna kreska była bardzo szybko rozpoznawana. Obronił dyplom w pracowni Jana Marcina Szancera. Jego pracą dyplomową była książka pod tytułem „Opowieść o tulskim mankucie i stalowej pchle”. Zaczął też pracować w wydawnictwie Nasza Księgarnia – zatwierdzał projekty graficzne książek. Stanowisko redaktora artystycznego piastował przez dziesięć lat. W 1956 roku rozpoczął ilustrowanie książek wielu pisarzy. W 2012 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Wyróżniany i nagradzany

Zdobył wyróżnienie w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku. W 1979 roku dostał Srebrne Koziołki za „Historię jednego filmu”. Wyróżniono go podczas targów książki w Lipsku, Moskwie, Padwie, Istambule. Jego osiągnięcia zawodowe były naprawdę znakomite  oraz zapamiętane przez wiele lat. Otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości w 1974 roku. W 2004 roku Bohdan Butenko dostał Medal PS IBBY, w 2005 roku nominowano go do Szwedzkiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren. W 2011 roku otrzymał też Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Nazywany był Mistrzem Polskiej Ilustracji. Słynął z poczucia humoru, był doskonałym mówcą oraz niezapomnianym kolegą. Brakuje jego poczucia humoru oraz znakomitych rysunków. 

Bohdan Butenko urodził się w Bydgoszczy w 1931 roku Był znanym rysownikiem, grafikiem, polski grafik, ale też autor komiksów i książek. Projektował również dekoracje dla teatrów lalkowych oraz lalki. Karierę zawodową rozpoczął w 1955 roku. Jego kariera była bardzo błyskotliwa, rysował setki rzeczy, zdobył sławę, a jego charakterystyczna kreska była bardzo szybko rozpoznawana. Obronił dyplom…