Trzyosobowy supersamochód wszech czasów: McLaren F1

Weekendowe auto Jasia Fasoli (zamiast Mini)

McLaren F1 to jeden z najlepiej rozpoznawalnych super-samochodów sportowych wszech czasów. Niepowtarzalna sylwetka zapada w pamięć zaraz po ujrzeniu pierwszego McLarena w historii. Co ciekawe, tylne lampy są popularnymi lampami używanymi w maszynach rolniczych i autobusach, zaś lusterka boczne pochodzą z… Volkswagena Corrado. Jednym z właścicieli auta był Rowan Atkinson, słynny Jaś Fasola.

McLaren F1 – historia

Słynny założyciel firmy, Bruce McLaren, o swoim własnym aucie marzył jeszcze w latach 70. Pragnął on ścigać się w długodystansowych wyścigach na równych warunkach, toteż poszukiwał części naprawdę z najwyższej półki. Tragiczna śmierć słynnego kierowcy w Goodwood zaprzepaściła na wiele lat szansę na pojazd tej marki. Dopiero Gordon Murray, znany w świecie Formuły 1 projektant, zdołał przekonać Rona Dennisa do przywrócenia projektu bezkompromisowego auta. Kluczowy element, silnik, udało się pozyskać od BMW. Uznany i mocny silnik V12 od Bawarczyków dobrze sprawdził się w lekkim nadwoziu. Całość, bez kierowcy, ważyła jedyne 1138 kilogramów, czyli tyle co… Toyota Yaris. W przeciwieństwie do niej, McLaren F1 miał jednak atut w postaci… 627 koni mechanicznych. McLaren uważany jest za jedno z najszybszych wolnossących aut wszech czasów, bez problemu zdolne konkurować z dekadę młodszym Ferrari Enzo oraz niemal dwie dekady młodszym Aston Martinem One-77.

Weekendowe auto Jasia Fasoli (zamiast Mini) McLaren F1 to jeden z najlepiej rozpoznawalnych super-samochodów sportowych wszech czasów. Niepowtarzalna sylwetka zapada w pamięć zaraz po ujrzeniu pierwszego McLarena w historii. Co ciekawe, tylne lampy są popularnymi lampami używanymi w maszynach rolniczych i autobusach, zaś lusterka boczne pochodzą z… Volkswagena Corrado. Jednym z właścicieli auta był Rowan…