Rumień wielopostaciowy i jego objawy

Nasz organizm reaguje na różnorodne bodźce. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że takimi bodźcami mogą być także bakterie i wirusy, a także czynniki chemiczne i niektóre leki. Wówczas organizm pobudzony do reakcji, może dawać pewne objawy. Jednym z nich jest rumień wielopostaciowy, który jest najczęstszym skutkiem infekcji wirusowych lub nadwrażliwości na środki chemiczne. Jakie są jego objawy i jak go rozpoznać?

Rumień wielopostaciowy: objawy

Rumień wielopostaciowy objawia się w zależności od jego formy. Zwykle w łagodnym przebiegu choroby, pojawiają się rumieniowo-obrzękowe zmiany, które mogą przybierać symetryczne kształty. Zdarzyć się może, że pojawią się na skórze pęcherzyki, a co gorsza zmiany krwotoczne. Jednym z mimowolnych czynników potęgujących rumień wielopostaciowy, jest stres. Jakie są objawy rumienia wielopostaciowego w zależności od jego formy?

Rumień wielopostaciowy objawy

  • postaci łagodnej- możemy spodziewać się rumieni obrzękowych. Mają one sino czerwony kolor, niekiedy towarzyszą im pęcherzyki.
  • zespole Stevensa-Johnsona- rumień pojawia się nagle i atakuje błony śluzowe jamy ustnej, spojówek, a także narządów płciowych. Pojawiają się pękające pęcherzyki, które wysychają i przybierają postać strupów krwotocznych, dodatkowymi objawami jest: wysoka gorączka i ból mięśni i stawów.
  • toksycznej nekrolizie naskórka Leylla- mamy do czynienia z najbardziej zaawansowaną formą rumienia wielopostaciowego. Choroba pojawia się nagle, zwykle na skutek zażycia preparatu chemicznego. Poza objawami jak w zespole Stevensa Johnsona, można spodziewać się także spełzanie całego naskórka pokrytego zmianami, nadkażeń bakteryjnych miejsc zmienionych chorobowo. Pojawia się również odwodnienie i zaburzenia jonowe. Leczenie tak zaawansowanej postaci rumienia wielopostaciowego, musi odbywać się w warunkach szpitalnych.

Nasz organizm reaguje na różnorodne bodźce. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że takimi bodźcami mogą być także bakterie i wirusy, a także czynniki chemiczne i niektóre leki. Wówczas organizm pobudzony do reakcji, może dawać pewne objawy. Jednym z nich jest rumień wielopostaciowy, który jest najczęstszym skutkiem infekcji wirusowych lub nadwrażliwości na środki chemiczne. Jakie są…