Leśne przedszkole – co to jest i dlaczego warto?

W poszukiwaniu idealnego przedszkola dla swojej pociechy, warto wiedzieć, że dziś modne są nie tylko te placówki, które tradycyjnie większość czasu „trzymają” dzieci w murach, ale te, które stawiają na zupełnie inny sposób rozwijania dziecka. O co chodzi? O tzw. leśne przedszkole – co do zasady placówkę, w której aż 80% czasu maluchy spędzają na świeżym powietrzu. Tak, tak, to możliwe!

Jak działa leśne przedszkole?

W czasach, w których wyjątkowo często zarówno dorośli, jak i dzieci są „schowani” za murami domów, szkół, mieszkań, czy budynków firmowych, znalezienie proporcji pozwalającej na cieszenie się powietrzem i pobytem pod gołym niebem jest naprawdę trudne.

Leśne przedszkola powstały właśnie po to, by coś zmienić. By dać najmłodszym możliwość odkrywania i poznawania świata poza murami!

Taka koncepcja pedagogiczna zakłada, że dzieci nie spędzają w budynkach więcej jak 20% całego czasu przedszkolnego. Wymyślono ją w Skandynawii, a w ostatnich latach przyjmuje się również w Polsce, ciesząc się naprawdę dużym uznaniem rodziców.

Co robią dzieci w takim przedszkolu? Spacerują, bawią się na placach zabawach, biorą udział w kreatywnych zabawach organizowanych przez wychowawców np. w lesie, na plaży, w warzywnym ogródku, na działce i wszędzie tam, gdzie maluchy mogą przebywać pod gołym niebem.

Nauka w leśnym przedszkolu opiera się na zasadzie koncepcji flow learning, czyli przepływie nauki od przyrody, do dziecka. Wzbudza radość, entuzjazm, inspiracje, zachęca do wyzwalania w najmłodszych kreatywności i budzi ich ukryte talenty.

W poszukiwaniu idealnego przedszkola dla swojej pociechy, warto wiedzieć, że dziś modne są nie tylko te placówki, które tradycyjnie większość czasu „trzymają” dzieci w murach, ale te, które stawiają na zupełnie inny sposób rozwijania dziecka. O co chodzi? O tzw. leśne przedszkole – co do zasady placówkę, w której aż 80% czasu maluchy spędzają na…